Mikroinwerter - jaki wybrać?

Podczas montażu paneli fotowoltaicznych można natrafić na szereg problemów obniżających efektywność działania całej instalacji. Miejsce, w którym można zamontować ogniwa fotowoltaiczne, nie zawsze zapewnia optymalny kąt i ekspozycję. Problemem może być przesuwający się w ciągu dnia po powierzchni paneli cień komina, słupa lub drzewa. Panele fotowoltaiczne są połączone szeregowo w łańcuch, z którego prąd stały jest przetwarzany przez inwerter w prąd przemienny. Inwerter (falownik) dostosowuje się do poziomu pracy najsłabszego ogniwa w tym łańcuchu. Nie zawsze daje się to skorygować poprzez diody bocznikujące lub podłączenie paneli do inwertera wyposażonego w więcej niż jeden układ MPPT (układ śledzenia maksymalnego punktu mocy). Mikroinwertery pozwalają wykorzystać moc każdego z paneli osobno.
obrazek prezentujacy

Jaki mikroinwerter wybrać?

Konieczność montażu mikroinwerterów na zewnątrz, przy panelach, naraża je na większe ryzyko uszkodzenia. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że są one niewiele tańsze od standardowych falowników, co podnosi koszt całej instalacji. Lokalizacja mikroinwerterów na dachu ułatwia montaż instalacji i nie stwarza zagrożenia pożarowego dla budynku. Na rynku dostępne są modele umożliwiające współpracę z jednym, dwoma lub czterema panelami fotowoltaicznymi. Decyzję o zakupie warto skonsultować ze specjalistami, którzy doradzą, jaki mikroinwerter wybrać do planowanej instalacji fotowoltaicznej w celu optymalnego wykorzystania mocy paneli. Niewątpliwą zaletą tego typu urządzeń, jest możliwość łatwej rozbudowy fotowoltaiki w przyszłości. W trakcie eksploatacji moduły fotowoltaiczne tracą swoją moc, która po upływie 25 lat spada do około 80-85% mocy początkowej. Można też zaobserwować zjawisko wzrostu poboru mocy w gospodarstwach domowych, które korzystają z własnego prądu i redukują swoje rachunki za energię elektryczną niemal do zera.

Jaki mikroinwerter będzie najlepszy?

Na rosnącym rynku fotowoltaiki ciągle pojawiają się nowe firmy, ale światowym potentatem w produkcji elementów instalacji fotowoltaicznych są Chiny. Powstałą w 2008 r. w Hangzhou w Chinach firma high-tech Hoymiles Converter Technology Co, Ltd. specjalizuje się w produkcji mikroinwerterów. Współpraca z naukowcami z Uniwersytetu Zhejiang pozwala firmie oferować pionierskie rozwiązania w dziedzinie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a zwłaszcza fotowoltaiki. Firma jest liderem w dziedzinie produkcji mikroinwerterów obsługujących 4 moduły fotowoltaiczne, dzięki którym można obniżyć koszty instalacji fotowoltaicznej. Dostępne w internecie opinie o mikroinwerterach Hoymiles potwierdzają ich wysoką jakość w dobrej cenie. Mikroinwertery Hoymiles posiadają standardową 12-letnią gwarancję producenta, którą można przedłużyć do 25 lat. I warto to zrobić, biorąc pod uwagę dużą żywotność paneli fotowoltaicznych. Gwarancję można przedłużyć nie później niż 3 lata od momentu zainstalowania pod warunkiem, że przewymiarowanie paneli fotowoltaicznych w stosunku do mocy mikroinwertera nie jest większe niż 1,35.

Dobre opinie o mikroinwerterach Hoymiles, jakie publikują ich użytkownicy oraz możliwości, jakie mikroinwertery stwarzają przy ewentualnej rozbudowie instalacji to ważne argumenty przy ich wyborze. Konsultacja z fachowcami pozwoli zdecydować, jakie produkty wybrać:: obsługujące jeden, dwa czy też cztery panele fotowoltaiczne?